Chcąc produkować orzechy z przeznaczeniem na sprzedaż musimy dążyć do uzyskania dużej ilości jednorodnego jakościowo surowca, sortowanego przed przeznaczeniem do sprzedaży, o parametrach technicznych, estetycznych i smakowych pożądanych rynkowo. Tylko nasadzenia powstałe z materiału odmianowego, rozmnażanego wegetatywnie dają taką możliwość. Poniżej załączam przykłady norm według których ten surowiec jest klasyfikowany.
Przez długi czas około 200lat pionierami w masowej uprawie szczepionych orzechów włoskich byli producenci z rejonu Kalifornii USA, nie powinno więc nikogo dziwić iż większość norm międzynarodowych na orzechy w skorupie i w postaci wyłuskanej są powieleniem bądź powstają na podstawie rozwiązań amerykańskich.
Dla orzechów sprzedawanych na sucho w skorupie (in shell walnuts) najważniejsze jest:
-przesortowanie na sortowniku pneumatycznym dla odrzucenia owoców pustych i ze szczątkowym ziarnem
-przesortowanie orzechów rozmiarowo z wykorzystaniem odstopniowania jak wymaga tego obowiązująca norma jakościowa, bądź uzgodnienia indywidualne Producent - Odbiorca.
-orzechy poniżej średnicy +/-25 mm są produktem mało wartościowym w tej sekcji produktu i najczęściej są przeznaczane na wyłuskanie i sprzedaż w postaci ziarna bądź do tłoczenia oleju
-orzechy z skorupą uszkodzoną mechanicznie bądź przez choroby muszą być odrzucone ręcznie
Dla zainteresowanych odsyłam do amerykańskich norm dotyczących orzechów włoskich w skorupie,
Dla praktyków sadownictwa istotne jest jaki procent plonu mieści się w klasie:
-ponad 32mm - najmniejszy wymiar rzecha w próbie.
Gdyż są to najbardziej pożądane rynkowo rozmiary orzechów. Większa część dzisiejszego świata bazuje na metrycznym układzie pomiarowym, toteż normy krajowe wielu krajów zaokrąglają przedziały graniczne do pełnych milimetrów.
Normy dotyczące orzechów wyłuskanych
W obrębie surowca wyłuskanego największe znaczenie ma:
-udział połówek w masie plonu. Duży udział połówek w masie plonu warunkowany jest poprzez długie łączenie między ćwiartkami owocu (jak jest to w przypadku odmian takich jak Koszycki, Resovia, Godyń, Broadview Young and Yooung i inne) oraz samej kruchości ziarna, która jest również warunkowana genetycznie i dla przykładu ziarno odmian takich jak Mars czy selekcji Klon alfa jest "zbite" i masywne, kiedy ziarno selekcji Kazik czy Sobuś jest istotnie bardziej łamliwe.
-kolor surowca, pożądany jest surowiec jasny, najlepiej biały im ciemniejszy tym mniej chętnie kupowany przez pośredników.
Kolor ziarna jest silnie warunkowany genetycznie - jest typowy dla odmiany aczkoliwiek bardzo łatwo o ciemnienie ziarna w przypadku zaniedbań w suszeniu czy deszczowej pogodzie w momencie dojrzewania owoców.
Ziarno odmian o typowo brązowo pokrytym jądże można wysuszyć na biało wyłuskując je na mokro i susząc jądra wyjęte ze skorup, co chroni je przed początkowym cienieniem.
-Ziarno przechowywane w skorupach dużo lepiej zachowuje kolor aniżeli ziarno wyłuskane, które łatwo ciemnieje i jełczenie
-Ziarno wyłuskane musi być starannie przechowywane w suchym i chłodnym miejscu najlepiej zamrożone bądź zapakowane próżniowo.
Orzechy włoskie sprzedawane na mokro w skorupie:
-jest to typ produkcji obecny chyba tylko w europie, bardzo popularne w Polsce i Ukrainie
-dostarczany jest dla odbiorcy docelowego w postaci mokrej w początkowej fazie dojrzewania i spożywane są w postaci mokrej
-rynek tego typu surowca wymaga orzechów o monstrualnych rozmiarach - tak zwane Jacki sandomierskie czy baby, i dla odbiorców nie ma znaczenia ich jakość po wysuszeniu
- jest to surowiec o bardzo krótkiej żywotności
- cena tego typu surowca jest najwyższa w drugiej połowie sierpnia i szybko spada w miarę zwiększania podaży na rynku (co jest zbierze z dojrzewaniem plonu na rosnącej liczbie drzew i odmian)
- wysoka cena tego typu surowca jest spowodowana jego "niezwykłością", rzadkością w sadach zakładanych z siewek
-z racji nieracjonalnie wysokiej ceny (nieuzasadnionej kosztami produkcji) powstały liczne nasadzenia wegetatywne, ze szczepienia - w tym kierunku produkcji i spodziewam się można spadku, normalizacji cen tego typu surowca w następnych latach, chyba, że zapotrzebowanie ze strony konsumentów będzie rosło.
Surowiec na nalewki, syropy:
-Zbierany jest z drzew w czerwcu przed zdrewnieniem struktur skorupy.
-Rozmiar i jakość techniczna orzechów mają tutaj znikome znaczenie, ważna jest zdrowotność owoców.
-Jest to jeden z niewielu kierunków produkcji gdzie owoce z drzew typu siewka będą równie wartościowe co rośliny odmianowe
-Produkcja tego typu stanowi znikomą część produkcji
Surowiec do przerobu chemicznego i farmaceutycznego:
-Wykorzystywane w tym celu są suszone liście i owoce w postaci nie zdrewniałej jak do nalewek i syropów
-znikoma część produkcji trafia na tego typu przerób i oferowane przez odbiorów ceny są nieracjonalnie niskie w stosunku do kosztów produkcji i przygotowania
Orzechy w postaci marynowanej czy kiszonej:
-jest to kierunek wykorzystania w niektórych krajach azjatyckich i nie mam danych co do wymogów surowcowych, aczkolwiek żyjemy w czasach globalnego handlu i warto rozeznać również ten kierunek przetwórstwa.
« Zagrożenia produkcji
-
Strefy klimatyczne »