"Wegetatywne rozmnażanie stanowi ogniwo miedzy hodowla selekcyjną i uprawą w skali gospodarczej." Lucjan Janson 1967r
"Jeżeli rozwiąże się sprawę produkcji orzechów szczepionych, uprawa tego gatunku może się rozpowszechnić, a produkcja orzechów znacznie zwiększyć." Sadownictwo Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr. S.A. Pieniążka
Jestem członkiem rodziny, która drugie pokolenie zajmuje się uprawą orzecha włoskiego w warunkach klimatycznych i glebowych typowych dla okolicy Łańcuta, do niedawna głównie siewek z wszystkimi tego wadami i zaletami.
W czasie studiów magisterskich na specjalności Gospodarka Leśna – AR Kraków podjąłem się badań nad rozmnażaniem wegetatywnym orzesznika pięciolistkowego (Carya ovata). Dzięki tym pracom dane mi było zapoznać się z metodami rozmnażania wegetatywnego roślin z rodziny Juglancedae – orzechowate. Rewolucją jest wypracowana i udoskonalona przez pokolenia sadowników technika zimowych szczepień z termicznym kalusowaniem szczepów.
Mając w pamięci złe doświadczenia z rodzinnych tradycji uprawy siewek orzecha włoskiego, natychmiast podjąłem się rozwijania swej wiedzy i doświadczenia w kierunku metod i technologii szczepienia orzecha włoskiego. Początkowo miało to służyć podniesieniu jakości rodzinnej produkcji, ale na skutek zainteresowania materiałem szczepionym z gatunku orzech włoski postanowiłem zająć się również produkcją szkółkarską tego gatunku, aby dołożyć swoje pięć groszy do poprawy jakości i zwiększenia dostępności materiału szczepionego z tegoż gatunku.
Misja:
W swej praktyce korzystam z dorobku poprzednich pokoleń, w postaci wypracowanych i przetestowanych odmian jak również dążę do poszerzania oferty o genotypy selekcjonowane i testowane przeze mnie wśród rodzimych nasadzeń. Mój Ojciec Andrzej Kuźniar hodował orzechy włoskie metodą generatywną wysiewając nasiona najlepszych drzew i prezentowane na tej stronie zdjęcia pokazują niektóre owoce najlepszych genotypów z 2giej generacji uzyskanych przez niego siewek. Wyhodowanie i wytypowanie ich zajęło około 40 lat. Dzięki postępowi wiedzy ogólnej zamierzam przyśpieszyć i usprawnić prace w celu polepszania jakości i plennośći dostępnych form i odmian orzecha włoskiego. Orzech włoski, poprzez swoją ogromną zmienność jest niewdzięczny do uprawy z siewu – dochodzi do silnego rozszczepienia cech, aczkolwiek ta sama duża zmienność gatunku powoduje iż można znaleźć wśród rodzimych nasadzeń drzewa orzechowe o znakomitych cechach. Część z nich na pewno przyczyni się do poprawy jakości uzyskiwanych plonów a moje obecne wysiłki skupione są na wyselekcjonowaniu genotypów o większych zdolnościach produkcyjnych, aby zwiększyć ilość plonu uzyskiwanego na jednostkę powierzchni i poprawić jego jakość techniczną.
Aby moje opinie miały solidne podstawy utrzymuję 2 hektary powierzchni porównawczych. Jeśli więc na temat jakiejś odmiany wyrażam opinie odmienne od innych producentów to ma to związek z realizowanym procesem weryfikacji informacji o odmianach w oparciu o własne wyniki z sadu porównawczego!
W miarę możliwości i zapotrzebowania zamierzam poszerzać ofertę o inne gatunki i odmiany roślin, które będą mogły ubogacić Państwa przydomowe ogrody i urozmaicić naszą owocową dietę.
Zachęcamy również Państwa do wyszukiwania drzew orzecha włoskiego o bardzo wysokiej jakości owoców, po pierwsze aby je zachować je dla przyszłych pokoleń, oraz aby zweryfikować ich przydatność do uprawy sadowniczej.
Zapraszam do zapoznania się z ofertą a w razie wątpliwości czy pytań do kontaktu.
Adam Kuźniar
-
Kontakt »