Termin dojrzewania owoców jest warunkowany genetycznie i ekologicznie i jest niezwykle ważne aby dobrać odmianę tak aby zdążyła dojrzeć przed pierwszymi przymrozkami jesiennymi.
Polska jest krajem o stosunkowo krótkim sezonie wegetacyjnym.
Dojrzewanie owoców jest dosyć mocno powiązane z średnią długością okresu wegetacyjnego, i sumami nasłonecznienia na zachodzie kraju rośliny mają około 2 tygodnie więcej czasu na zbieranie światła i zamienianie go na zasoby związków organicznych, można więc stosować tam odmiany o wyższych wymaganiach co do długości sezonu wegetacyjnego. Tereny o klimacie bardziej kontynentalnym, z racji namniejszą ilość dni pochmórnych również są bardziej przydatne do uprawy tego ciepłolubnego gatunku, zwłaszcza jeżeli występują tam głębokie gleby o dużej zdolności akumulacyjnej. Im bardziej spadają sumy nasłonecznienia tym później dojżewają te same odmiany w stosunku do terminu kalendażowego.
Podobnie przedstawia się sytuacja w uprawie pszenicy u której osiągamy niższe plony niż kraje cieplejszej zachodniej Europy.
Informację o przydatności odmiany do danych warunków klimatycznych poszczególnych części polski podajemy w opisie każdej z odmian. Wprowadzając do uprawy nową odmianę każdorazowo należy sprawdzić jak się ona zachowuje w poszczególnych częściach kraju, wysadzając po 5-15 osobników z odmiany jako nasadzenia eksperymentalne. Ocena przydatności odmian musi odbywać się z odniesieniem do przeżywalności drzew jak również jakości plonu uzyskanego w danych warunkach klimatycznych.
Na podstawie prowadzonych około 6 letnich, corocznych analiz jakości stwierdzam iż nawet niewielkie skrócenie sezonu wegetacyjnego w stosunku do potrzeb genotypu rzutuje mocno na jakości plonu - objawia się to dużymi wahaniami średniej wagi jądra i wypełnienia.
W toku wieloletnich analiz stwierdziłem iż orzech włoski cechuje się wyprzedzeniem w formowaniu skorupy przed uformowaniem jądra. Przedwczesne przerwanie rozwoju orzechów przez przymrozki jesienne prowadzi do uzyskania surowca o normalnym wyglądzie zewnętrznym ale o mniejszym udziale jądra, czyli o mniejszej jakości plonu. Jest to czynnik wysoce istotny i tak dla przykładu sadownicy działający w warunkach klimatycznych słonecznej Kalifornii nie są w stanie uzyskać orzechów tak wysokiej jakości jak sadownicy działający w warunkach Australii.
titleseo:
orzech włoski, fenologia jesienna, dojrzewanie orzechów
« Kwitnienie i zapylanie
-
Formowanie drzewek »